Kategorite lajme IT

Ukrainasit u bënë kampionë botërorë në modelimin e raketave

Më 29 gusht, në Lviv përfundoi Kampionati Botëror i Sporteve të Raketave Model. Skuadra ukrainase fitoi 12 medalje dhe në totalin e medaljeve i kaloi vendet si SHBA dhe Kina.

Garat e modelimit të raketave janë të suksesshme

Në konkursin e ekipeve të të rriturve, ukrainasit morën titullin e kampionit absolut të botës. Ekipi bullgar ishte në vendin e dytë, skuadra e SHBA-së ishte e treta. Në garën ekipore, Kombëtarja e Ukrainës fitoi 3 medalje ari dhe 1 argjendi. Në konkurrencën individuale, tre atletë ukrainas fituan argjend, dy - bronz. Atletët tanë fituan çmime në pesë klasa të ndryshme raketash.

Kombëtarja e të rinjve të Ukrainës performoi shkëlqyeshëm në klasën S9A (për kohëzgjatjen e fluturimit me rotor). Në të, ajo fitoi 1 medalje ari në garën ekipore, si dhe 1 medalje ari dhe 1 bronzi në garën individuale. Kjo i dha asaj vendin e katërt në renditjen absolute, dhe ekipet më të mira kombëtare të të rinjve ishin ekipet e Sllovakisë, Polonisë dhe Kinës.

Ukrainasit ishin gjithashtu të suksesshëm në klasën shtesë të konkurrencës S2/P - simulimi i fluturimit të një rakete me një ngarkesë të brishtë në bord, e cila duhet të mbetet e paprekur. Këtu kombëtarja e të rinjve zuri vendin e parë në përgjithësi në ekip dhe vendin e parë në garën individuale. Ekipi i të rriturve fitoi vendin e dytë ekipor dhe një medalje bronzi në garën individuale. Klasa S2/P u fut në programin e garave me sugjerimin e delegacionit amerikan. Atletët ukrainas morën pjesë në të për herë të parë. Fituesit tërhoqën mes tyre një fond të veçantë çmimi prej 4000 eurosh.

“Sportistët tanë, si kampionë aktualë të Europës, u paraqitën mirë. Kombëtarja e të rriturve tregoi një rezultat të qëndrueshëm, të rinjtë e kishin më të vështirë. Por edhe këtë herë, në renditjen e përgjithshme, skuadra mundi të hynte në tre të parat, duke anashkaluar edhe gjigantë të tillë si SHBA-ja dhe Kina”, tha Boris Olifirov, komentator i Kampionatit Botëror të Modelit të Raketave Sportive, fitues i shumëfishtë i çmimeve të Kampionati ukrainas dhe ai botëror.

Krahas garave zyrtare, në kuadër të kampionatit u zhvilluan Gara e Copters Race, një ekspozitë robotësh dhe zhvillime të tjera teknologjike të Shkollës Inxhinierike Noosphere. Spektatorët morën pjesë në klasa master për ndërtimin dhe lëshimin e raketave, lyerjen e bukës së xhenxhefilit dhe argëtime të tjera për të gjithë familjen. Një transmetim i plotë video funksionoi për shikuesit e Internetit dhe rezultatet e konkursit ishin të disponueshme pothuajse menjëherë në sistemin special në internet Cup Navigator të zhvilluar në Ukrainë.

Modeli i raketave është projektimi dhe lëshimi i modeleve hapësinore. Zyrtarisht filloi në vitin 1962, kur Federata Ndërkombëtare e Aviacionit (FAI) njohu modelimin e raketave si një sport teknik. Kampionati i parë botëror u mbajt në vitin 1972 në Jugosllavi.

“Ashtu si Kampionatin Evropian të vitit të kaluar, ne morëm reagimet më pozitive për organizimin e garës nga përfaqësues të FAI-t dhe sportistë nga vende të ndryshme. Na vjen mirë që ishte e mundur të tërhiqnim kaq shumë spektatorë në ngjarje, veçanërisht fëmijë. Ne besojmë se spektakli sportiv dhe fitoret e sportistëve tanë do të ngjallin interesin e tyre për specialitetet teknike dhe do të kenë një ndikim pozitiv në zhvillimin e gjeneratës së re inxhinierike të vendit tonë”, komentoi Mykhailo Ryabokon, drejtor i World Model Rocket Sports. Drejtor i kampionatit dhe inovacionit të Noosphere.

Ukraina mori të drejtën për të pritur Kampionatin Botëror të Modelit Hapësinor nga FAI në 2014. Ajo u zhvillua nga 23 deri më 30 gusht 2016 në fshatin Velikiy Doroshiv afër Lviv dhe mblodhi rreth 300 atletë nga 19 vende, si dhe disa mijëra spektatorë.