Root NationLojëraLajme për lojëratNë Kupën e Dimrit Valorant u përcaktua skuadra Valorant e Ukrainës për vitin 2024

-

Skuadra e ko3aku fitoi Kupën e Dimrit Valorant 2024 i mundësuar nga Lenovo Legjioni dhe Kombëtarja e Ukrainës nga Valorant për vitin 2024. Siç është raportuar në shërbimin për shtyp Lenovo, kampionati zyrtar u zhvillua me mbështetjen e Federatës eSports të Ukrainës UESF, kompania Lenovo dhe operatori i turneut Gameinside.

Kupa e Dimrit Valorant 2024 mundësuar nga Lenovo legjion

Fitoren në turne e mori ekipi i ko3aku. Ajo fitoi statusin e kombëtares zyrtare të Ukrainës nga Valorant në play-off, ku garoi për titullin kampion me tre ekipe të tjera që fituan turnetë kualifikuese - evoplay, sila4i dhe fullfocusss. Gjithashtu, 5 ekipe të tjera që zunë vendet 8-10 gjatë kualifikimeve luftuan për vendet 2-4.

Konkurrenca ishte mjaft e madhe. Siç theksohet në kompani Lenovo, gjithsej 55 ekipe lojtarësh nga e gjithë Ukraina morën pjesë në turne dhe fondi total i çmimeve të Valorant Winter Cup 2024 ishte 100 UAH.

Kupa e guximshme e dimrit 2024

Përveç kësaj, në kuadër të turneut nuk u përcaktua vetëm ekipi kombëtar, por u zhvillua edhe një garë e kasterit në komunitet, e cila u zhvillua për herë të parë. Kështu kompania Lenovo inkurajon transmetuesit e rinj të bëhen pjesë e komunitetit Valorant në Ukrainë dhe të vazhdojnë të zhvillojnë këtë drejtim. Ndeshjet e turneut Valorant Winter Cup u transmetuan nga 15 casters zyrtarë të komunitetit, të cilët u zgjodhën nga të gjithë ata që ishin të gatshëm për të mbuluar garën. Nga rruga, të gjithë ata morën një zbritje prej 10% për blerjen e çdo laptopi nga linja e lojrave Lenovo Legjioni. Streamer Idzayivna mori titullin e fituesit të shortit - ajo fitoi një laptop të fuqishëm lojrash Lenovo Legjioni i hollë 5.

Lenovo Legjioni i hollë 5

Kupa e Dimrit Valorant u organizua nga kompania Lenovo së bashku me portalin kryesor të sporteve elektronike të Ukrainës dhe operatorin më të vjetër të turneut ukrainas - Gameinside.ua. Kompania Lenovo është e njohur për linjën e saj të pajisjeve të fuqishme për lojëra profesionale Lenovo Legion, dhe mbështet në mënyrë aktive zhvillimin e komunitetit Valorant në Ukrainë dhe po zhvillon një kampionat të tillë për të dytin vit radhazi.